Hirose Electric Co Ltd FX10B-100P/10-SV1(71)
FX10B-100P/10-SV1(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX10B-100P/10-SV1(71)
Brief Description
CONN HEADER 100POS W/O POST SMD
Datasheet Download
FX10B-100P/10-SV1(71).pdf
Availability of FX10B-100P/10-SV1(71)
QUANTITY
FX10B-100P/10-SV1(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10B-100P/10-SV1(71)
Internal Part NumberEIS-FX10B-100P/10-SV1(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Video FileHigh Speed Connectors
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package60
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights5mm
Height Above Board0.177" (4.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10B-100P/10-SV1(71)
Related LinksFX10B-100P, FX10B-100P/10-SV1(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10B-100P/10-SV1(71) Details Description
Related parts for FX10B-100P/10-SV1(71)
THYRISTOR 160V 400A DO-214AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
METRAL HDR RA PF 5X24 datasheet.pdf
CAP TACTILE SQUARE GRAY datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 156 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 336 I/O 672FBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES SMD 3.52K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 380VWM 520VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf