Hirose Electric Co Ltd FX10B-100S/10-SV
FX10B-100S/10-SV picture photo
Mfg. Part Number
FX10B-100S/10-SV
Brief Description
CONN RECEPT 100POS W/O POST SMD
Datasheet Download
FX10B-100S/10-SV.pdf
Availability of FX10B-100S/10-SV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FX10B-100S/10-SV Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10B-100S/10-SV
Internal Part NumberEIS-FX10B-100S/10-SV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package60
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm, 5mm
Height Above Board0.126" (3.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10B-100S/10-SV
Related LinksFX10B-10, FX10B-100S/10-SV Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10B-100S/10-SV Details Description
Related parts for FX10B-100S/10-SV
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
32PNP INPUTS RIBBON CONCTR datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 200MW 1005 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf