Hirose Electric Co Ltd FX10B-120P/12-SV
FX10B-120P/12-SV picture photo
Mfg. Part Number
FX10B-120P/12-SV
Brief Description
CONN HEADER 120POS W/O POST SMD
Datasheet Download
FX10B-120P/12-SV.pdf
Availability of FX10B-120P/12-SV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FX10B-120P/12-SV Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10B-120P/12-SV
Internal Part NumberEIS-FX10B-120P/12-SV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package60
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions120
Pitch0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm
Height Above Board0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10B-120P/12-SV
Related LinksFX10B-12, FX10B-120P/12-SV Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10B-120P/12-SV Details Description
Related parts for FX10B-120P/12-SV
IC CPLD 288MC 10NS 352BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2812 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
MOSFET RF PWR N-CH 50V 300W M208 datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.8A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
MICRO 25C S 6" YEL JACKS NI datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS datasheet.pdf