Hirose Electric Co Ltd FX10B-120P-SV(71)
FX10B-120P-SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX10B-120P-SV(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 120POS W/O POST SMD
Datasheet Download
FX10B-120P-SV(71).pdf
Availability of FX10B-120P-SV(71)
QUANTITY
FX10B-120P-SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10B-120P-SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX10B-120P-SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions120
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm
Height Above Board0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10B-120P-SV(71)
Related LinksFX10B-12, FX10B-120P-SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10B-120P-SV(71) Details Description
Related parts for FX10B-120P-SV(71)
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
FILTER EMC/RFI CHASSIS MNT 80A datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V X8R 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS JAM NUT M-F datasheet.pdf
6,8UF 50V 5X11MM 105C 2000H datasheet.pdf