Hirose Electric Co Ltd FX10B-120P-SV(91)
FX10B-120P-SV(91) picture photo
Mfg. Part Number
FX10B-120P-SV(91)
Brief Description
CONN HDR 120POS W/O POST SMD
Datasheet Download
FX10B-120P-SV(91).pdf
Availability of FX10B-120P-SV(91)
QUANTITY
FX10B-120P-SV(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10B-120P-SV(91)
Internal Part NumberEIS-FX10B-120P-SV(91)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package1,000
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions120
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm
Height Above Board0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10B-120P-SV(91)
Related LinksFX10B-12, FX10B-120P-SV(91) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10B-120P-SV(91) Details Description
Related parts for FX10B-120P-SV(91)
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
KIT ENGINEERING EVALUATION datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 28POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HDR 120POS 0.8MM GOLD SMD datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 51 TYPE D 12POS datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.02% 0.3W 1206 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 82 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HINGE datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf