Hirose Electric Co Ltd FX10B-120S/12-SV
FX10B-120S/12-SV picture photo
Mfg. Part Number
FX10B-120S/12-SV
Brief Description
CONN RECEPT 120POS W/O POST SMD
Datasheet Download
FX10B-120S/12-SV.pdf
Availability of FX10B-120S/12-SV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FX10B-120S/12-SV Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10B-120S/12-SV
Internal Part NumberEIS-FX10B-120S/12-SV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package60
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions120
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesGround Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm, 5mm
Height Above Board0.126" (3.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10B-120S/12-SV
Related LinksFX10B-12, FX10B-120S/12-SV Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10B-120S/12-SV Details Description
Related parts for FX10B-120S/12-SV
TEST LEAD 22AWG 300V RED 100' datasheet.pdf
IC SWITCH 10/100 5PORT 128PQFP datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V datasheet.pdf
SENS PROX 2.5MM PNP DC3W-NO datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf