Hirose Electric Co Ltd FX10B-140S/14-SV(91)
FX10B-140S/14-SV(91) picture photo
Mfg. Part Number
FX10B-140S/14-SV(91)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 140POS W/O POST SMD
Datasheet Download
FX10B-140S/14-SV(91).pdf
Availability of FX10B-140S/14-SV(91)
QUANTITY
FX10B-140S/14-SV(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10B-140S/14-SV(91)
Internal Part NumberEIS-FX10B-140S/14-SV(91)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Video FileHigh Speed Connectors
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions140
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesGround Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm, 5mm
Height Above Board0.126" (3.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10B-140S/14-SV(91)
Related LinksFX10B-140S, FX10B-140S/14-SV(91) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10B-140S/14-SV(91) Details Description
Related parts for FX10B-140S/14-SV(91)
FIXED IND 5.6NH 300MA 270 MOHM datasheet.pdf
PMU+CHGR+8 LDO+1 BUCK 30USMD datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 105V 2.38A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf