Hirose Electric Co Ltd FX10B-144P-SV1(91)
FX10B-144P-SV1(91) picture photo
Mfg. Part Number
FX10B-144P-SV1(91)
Brief Description
CONN HDR 144POS W/O POST SMD
Datasheet Download
FX10B-144P-SV1(91).pdf
Availability of FX10B-144P-SV1(91)
QUANTITY
FX10B-144P-SV1(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10B-144P-SV1(91)
Internal Part NumberEIS-FX10B-144P-SV1(91)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package1,000
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions144
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights5mm
Height Above Board0.177" (4.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10B-144P-SV1(91)
Related LinksFX10B-144, FX10B-144P-SV1(91) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10B-144P-SV1(91) Details Description
Related parts for FX10B-144P-SV1(91)
RES SMD 300 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2KV X7R 3640 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
3/4 INCH DUAL HST YL (600/2 INCH datasheet.pdf
HOTGAS NOZZLE 22X22 WQB datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RCPT INLINE 20SKT CRIMP datasheet.pdf
RES 92K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf