Hirose Electric Co Ltd FX10B-168P-SV1(71)
FX10B-168P-SV1(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX10B-168P-SV1(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 168POS W/O POST SMD
Datasheet Download
FX10B-168P-SV1(71).pdf
Availability of FX10B-168P-SV1(71)
QUANTITY
FX10B-168P-SV1(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10B-168P-SV1(71)
Internal Part NumberEIS-FX10B-168P-SV1(71)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions168
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights5mm
Height Above Board0.177" (4.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10B-168P-SV1(71)
Related LinksFX10B-168, FX10B-168P-SV1(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10B-168P-SV1(71) Details Description
Related parts for FX10B-168P-SV1(71)
TRANS 2NPN PREBIAS 0.25W SOT363 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 10-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER SPRING 33POS SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 8.87 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC DO15 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 120W datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 8MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 330VAC AXIA datasheet.pdf