Hirose Electric Co Ltd FX10B-96S-SV(21)
FX10B-96S-SV(21) picture photo
Mfg. Part Number
FX10B-96S-SV(21)
Brief Description
CONN RECEPT 96POS W/O POST SMD
Datasheet Download
FX10B-96S-SV(21).pdf
Availability of FX10B-96S-SV(21)
QUANTITY
FX10B-96S-SV(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10B-96S-SV(21)
Internal Part NumberEIS-FX10B-96S-SV(21)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package1,000
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions96
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm, 5mm
Height Above Board0.126" (3.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10B-96S-SV(21)
Related LinksFX10B-96, FX10B-96S-SV(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10B-96S-SV(21) Details Description
Related parts for FX10B-96S-SV(21)
IC VREF SHUNT 3V SC70 datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT SLD NONSHORT datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/5W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf