Hirose Electric Co Ltd FX11A-100P/10-SV(91)
FX11A-100P/10-SV(91) picture photo
Mfg. Part Number
FX11A-100P/10-SV(91)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 100POS 2.5MM
Datasheet Download
FX11A-100P/10-SV(91).pdf
Availability of FX11A-100P/10-SV(91)
QUANTITY
FX11A-100P/10-SV(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11A-100P/10-SV(91)
Internal Part NumberEIS-FX11A-100P/10-SV(91)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX11
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Ground Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2.5mm
Height Above Board0.084" (2.13mm)