Hirose Electric Co Ltd FX11A-100S/10-SV(71)
FX11A-100S/10-SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX11A-100S/10-SV(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 100POS 2.5MM
Datasheet Download
FX11A-100S/10-SV(71).pdf
Availability of FX11A-100S/10-SV(71)
QUANTITY
FX11A-100S/10-SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11A-100S/10-SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX11A-100S/10-SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX11
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Ground Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2.5mm, 3mm
Height Above Board0.083" (2.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11A-100S/10-SV(71)
Related LinksFX11A-100S, FX11A-100S/10-SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11A-100S/10-SV(71) Details Description
Related parts for FX11A-100S/10-SV(71)
TVS DIODE 14.5VWM 25VC SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TXRX FSK POWER LINE 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
EVAL BOARD LTC6993-3 datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf