Hirose Electric Co Ltd FX11A-100S-SV(21)
FX11A-100S-SV(21) picture photo
Mfg. Part Number
FX11A-100S-SV(21)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 100POS 2.5MM
Datasheet Download
FX11A-100S-SV(21).pdf
Availability of FX11A-100S-SV(21)
QUANTITY
FX11A-100S-SV(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11A-100S-SV(21)
Internal Part NumberEIS-FX11A-100S-SV(21)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX11
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2.5mm, 3mm
Height Above Board0.083" (2.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11A-100S-SV(21)
Related LinksFX11A-10, FX11A-100S-SV(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11A-100S-SV(21) Details Description
Related parts for FX11A-100S-SV(21)
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.3W SC74R datasheet.pdf
IC 8051 PREC ADC/DAC 64-TQFP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 120W datasheet.pdf
BUSBAR TERMINAL POWER FEED LUG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 464 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf