Hirose Electric Co Ltd FX11A-80P-SV0.5(21)
FX11A-80P-SV0.5(21) picture photo
Mfg. Part Number
FX11A-80P-SV0.5(21)
Brief Description
CONN HDR 80POS 3MM
Datasheet Download
FX11A-80P-SV0.5(21).pdf
Availability of FX11A-80P-SV0.5(21)
QUANTITY
FX11A-80P-SV0.5(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11A-80P-SV0.5(21)
Internal Part NumberEIS-FX11A-80P-SV0.5(21)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesFX11
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights3mm
Height Above Board0.103" (2.63mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11A-80P-SV0.5(21)
Related LinksFX11A-80P, FX11A-80P-SV0.5(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11A-80P-SV0.5(21) Details Description
Related parts for FX11A-80P-SV0.5(21)
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS 34AWG 30IN datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 17POS datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf