Hirose Electric Co Ltd FX11B-100P/10-SV(92)
FX11B-100P/10-SV(92) picture photo
Mfg. Part Number
FX11B-100P/10-SV(92)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 100POS 2.5MM
Datasheet Download
FX11B-100P/10-SV(92).pdf
Availability of FX11B-100P/10-SV(92)
QUANTITY
FX11B-100P/10-SV(92) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11B-100P/10-SV(92)
Internal Part NumberEIS-FX11B-100P/10-SV(92)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX11
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesGround Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2.5mm
Height Above Board0.084" (2.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11B-100P/10-SV(92)
Related LinksFX11B-100P, FX11B-100P/10-SV(92) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11B-100P/10-SV(92) Details Description
Related parts for FX11B-100P/10-SV(92)
TRIMMER 2M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ZXFV4583/ZXFV4089 datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 14SOIC datasheet.pdf
DIODE MODULE 2200V WC-500 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR CDCLVP1212 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 195A D2PAK datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 16 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
MINI BX PIN ASSY 26 POS RA datasheet.pdf