Hirose Electric Co Ltd FX11B-100P-SV(21)
FX11B-100P-SV(21) picture photo
Mfg. Part Number
FX11B-100P-SV(21)
Brief Description
CONN HDR 100POS 2.5MM
Datasheet Download
FX11B-100P-SV(21).pdf
Availability of FX11B-100P-SV(21)
QUANTITY
FX11B-100P-SV(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11B-100P-SV(21)
Internal Part NumberEIS-FX11B-100P-SV(21)
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2.5mm
Height Above Board0.084" (2.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11B-100P-SV(21)
Related LinksFX11B-10, FX11B-100P-SV(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11B-100P-SV(21) Details Description
Related parts for FX11B-100P-SV(21)
CONN FPC BOTTOM 33POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .5MM SMD W/FIT datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
INSERT STRIP 5000 LABELS WHITE datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 55MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 34POS datasheet.pdf
LMTD AVLBLTY PLS TRY S1DXM SERIE datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ROSA GEN II 10KM TO-CAN datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf