Hirose Electric Co Ltd FX11B-100P-SV0.5(21)
FX11B-100P-SV0.5(21) picture photo
Mfg. Part Number
FX11B-100P-SV0.5(21)
Brief Description
CONN HDR 100POS 3MM
Datasheet Download
FX11B-100P-SV0.5(21).pdf
Availability of FX11B-100P-SV0.5(21)
QUANTITY
FX11B-100P-SV0.5(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11B-100P-SV0.5(21)
Internal Part NumberEIS-FX11B-100P-SV0.5(21)
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights3mm
Height Above Board0.103" (2.63mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11B-100P-SV0.5(21)
Related LinksFX11B-100P, FX11B-100P-SV0.5(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11B-100P-SV0.5(21) Details Description
Related parts for FX11B-100P-SV0.5(21)
DIODE LIMITER SILICON 30-60V datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" T/H GOLD datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 32.5VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 787 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 4A SMB datasheet.pdf
CAP CER 20PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
FILTER 3-TERM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf