Hirose Electric Co Ltd FX11B-100S/10-SV(91)
FX11B-100S/10-SV(91) picture photo
Mfg. Part Number
FX11B-100S/10-SV(91)
Brief Description
CONN RECEPT 100POS 2.5MM
Datasheet Download
FX11B-100S/10-SV(91).pdf
Availability of FX11B-100S/10-SV(91)
QUANTITY
FX11B-100S/10-SV(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11B-100S/10-SV(91)
Internal Part NumberEIS-FX11B-100S/10-SV(91)
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesGround Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2.5mm, 3mm
Height Above Board0.083" (2.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11B-100S/10-SV(91)
Related LinksFX11B-100S, FX11B-100S/10-SV(91) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11B-100S/10-SV(91) Details Description
Related parts for FX11B-100S/10-SV(91)
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC 1.5KE datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 15V 0.28A datasheet.pdf
RES SMD 1.09KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 21.5KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AA datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
CONTACT datasheet.pdf
CAP FILM 150 PF 1% 100VDC AXIAL datasheet.pdf