Hirose Electric Co Ltd FX11LA-100P/10-SV
FX11LA-100P/10-SV picture photo
Mfg. Part Number
FX11LA-100P/10-SV
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 100POS W/POSTS SMD
Datasheet Download
FX11LA-100P/10-SV.pdf
Availability of FX11LA-100P/10-SV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FX11LA-100P/10-SV Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11LA-100P/10-SV
Internal Part NumberEIS-FX11LA-100P/10-SV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX11
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Ground Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.075" (1.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11LA-100P/10-SV
Related LinksFX11LA-1, FX11LA-100P/10-SV Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11LA-100P/10-SV Details Description
Related parts for FX11LA-100P/10-SV
PSOC USB IN-SYSTEM PROGRAMMER datasheet.pdf
IDC CABLE - AKC50H/AE50G/AKC50H datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 20POS GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
POT 5K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CIR BRKR 1.5A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 30W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 70POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf