Hirose Electric Co Ltd FX11LA-100S/10-SV
FX11LA-100S/10-SV picture photo
Mfg. Part Number
FX11LA-100S/10-SV
Brief Description
CONN RECEPT 100POS W/POSTS SMD
Datasheet Download
FX11LA-100S/10-SV.pdf
Availability of FX11LA-100S/10-SV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FX11LA-100S/10-SV Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11LA-100S/10-SV
Internal Part NumberEIS-FX11LA-100S/10-SV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
SeriesFX11
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Ground Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.065" (1.65mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11LA-100S/10-SV
Related LinksFX11LA-1, FX11LA-100S/10-SV Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11LA-100S/10-SV Details Description
Related parts for FX11LA-100S/10-SV
CABLE DBL BANANA PLUG 2COND 18" datasheet.pdf
CONN JACK PHONE PC TERMINAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 29 AWG 100 FT GY datasheet.pdf
SPARE CONTROLLER datasheet.pdf
IC MIXR 15GHZ DWNCONV datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 630VDC datasheet.pdf