Hirose Electric Co Ltd FX11LA-116S-SV(22)
FX11LA-116S-SV(22) picture photo
Mfg. Part Number
FX11LA-116S-SV(22)
Brief Description
CONN RECEPT 116POS W/POSTS SMD
Datasheet Download
FX11LA-116S-SV(22).pdf
Availability of FX11LA-116S-SV(22)
QUANTITY
FX11LA-116S-SV(22) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11LA-116S-SV(22)
Internal Part NumberEIS-FX11LA-116S-SV(22)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesFX11
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions116
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.065" (1.65mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11LA-116S-SV(22)
Related LinksFX11LA-11, FX11LA-116S-SV(22) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11LA-116S-SV(22) Details Description
Related parts for FX11LA-116S-SV(22)
WASHER SHOULDER M4 NYLON datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf