Hirose Electric Co Ltd FX11LA-120P/12-SV
FX11LA-120P/12-SV picture photo
Mfg. Part Number
FX11LA-120P/12-SV
Brief Description
CONN HEADER 120POS W/POSTS SMD
Datasheet Download
FX11LA-120P/12-SV.pdf
Availability of FX11LA-120P/12-SV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FX11LA-120P/12-SV Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11LA-120P/12-SV
Internal Part NumberEIS-FX11LA-120P/12-SV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesFX11
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions120
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Ground Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.075" (1.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11LA-120P/12-SV
Related LinksFX11LA-1, FX11LA-120P/12-SV Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11LA-120P/12-SV Details Description
Related parts for FX11LA-120P/12-SV
LINE FILTER 2.7MH 1.3A N SERIES datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB50 DIE CAST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT .200 12POS PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 13.55VC P600 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf