Hirose Electric Co Ltd FX11LA-120S/12-SV
FX11LA-120S/12-SV picture photo
Mfg. Part Number
FX11LA-120S/12-SV
Brief Description
CONN RECEPT 120POS W/POSTS SMD
Datasheet Download
FX11LA-120S/12-SV.pdf
Availability of FX11LA-120S/12-SV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FX11LA-120S/12-SV Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11LA-120S/12-SV
Internal Part NumberEIS-FX11LA-120S/12-SV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesFX11
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions120
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Ground Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.065" (1.65mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11LA-120S/12-SV
Related LinksFX11LA-1, FX11LA-120S/12-SV Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11LA-120S/12-SV Details Description
Related parts for FX11LA-120S/12-SV
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
MINI MAC COVER (MMC-E-0470) datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC CTRLR BUCK PWM 28TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf