Hirose Electric Co Ltd FX11LB-140P-SV(22)
FX11LB-140P-SV(22) picture photo
Mfg. Part Number
FX11LB-140P-SV(22)
Brief Description
CONN HDR 140POS W/O POSTS SMD
Datasheet Download
FX11LB-140P-SV(22).pdf
Availability of FX11LB-140P-SV(22)
QUANTITY
FX11LB-140P-SV(22) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11LB-140P-SV(22)
Internal Part NumberEIS-FX11LB-140P-SV(22)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesFX11
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions140
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.064" (1.64mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11LB-140P-SV(22)
Related LinksFX11LB-14, FX11LB-140P-SV(22) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11LB-140P-SV(22) Details Description
Related parts for FX11LB-140P-SV(22)
CAP ALUM 270UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 50V 10% 3024 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
MICRO 100 F 36" YEL datasheet.pdf
COMPACT PROBE BODY 2MM/832 TIP R datasheet.pdf