Hirose Electric Co Ltd FX11LB-60P/6-SV(71)
FX11LB-60P/6-SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX11LB-60P/6-SV(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 60POS W/O POSTS SMD
Datasheet Download
FX11LB-60P/6-SV(71).pdf
Availability of FX11LB-60P/6-SV(71)
QUANTITY
FX11LB-60P/6-SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11LB-60P/6-SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX11LB-60P/6-SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX11
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions60
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesGround Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.075" (1.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11LB-60P/6-SV(71)
Related LinksFX11LB-60, FX11LB-60P/6-SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11LB-60P/6-SV(71) Details Description
Related parts for FX11LB-60P/6-SV(71)
CONN HEADER .100 DUAL STR 6POS datasheet.pdf
FUSE GLASS 20A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 7.6A 22 MOHM TH datasheet.pdf
MODULE POWER 100A 1200V SCR CC datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 100K 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
7P, RAST 5 TAB HEADER, THV datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
220UF 100V 16X25 datasheet.pdf