Hirose Electric Co Ltd FX11LB-60P/6-SV(92)
FX11LB-60P/6-SV(92) picture photo
Mfg. Part Number
FX11LB-60P/6-SV(92)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 60POS W/O POSTS SMD
Datasheet Download
FX11LB-60P/6-SV(92).pdf
Availability of FX11LB-60P/6-SV(92)
QUANTITY
FX11LB-60P/6-SV(92) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11LB-60P/6-SV(92)
Internal Part NumberEIS-FX11LB-60P/6-SV(92)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX11
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions60
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesGround Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.064" (1.64mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11LB-60P/6-SV(92)
Related LinksFX11LB-60, FX11LB-60P/6-SV(92) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11LB-60P/6-SV(92) Details Description
Related parts for FX11LB-60P/6-SV(92)
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 24SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:6 100MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
IGBT 600V 41A 250W TO247-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
1287-25 STRIPPER ASSY datasheet.pdf
CABLE 30COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
LP 7.50/02/180 3.2SN OR datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.1W ES6 datasheet.pdf