Hirose Electric Co Ltd FX11LB-60P/6-SV
FX11LB-60P/6-SV picture photo
Mfg. Part Number
FX11LB-60P/6-SV
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 60POS W/O POSTS SMD
Datasheet Download
FX11LB-60P/6-SV.pdf
Availability of FX11LB-60P/6-SV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FX11LB-60P/6-SV Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11LB-60P/6-SV
Internal Part NumberEIS-FX11LB-60P/6-SV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX11
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions60
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesGround Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.075" (1.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11LB-60P/6-SV
Related LinksFX11LB-, FX11LB-60P/6-SV Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11LB-60P/6-SV Details Description
Related parts for FX11LB-60P/6-SV
IC BUFF/LVL SHFTR N-INV 5TSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 603VC DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.5VOUT 75W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 20A 5DFN datasheet.pdf