Hirose Electric Co Ltd FX11LB-60S/6-SV(91)
FX11LB-60S/6-SV(91) picture photo
Mfg. Part Number
FX11LB-60S/6-SV(91)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 60POS W/O POSTS SMD
Datasheet Download
FX11LB-60S/6-SV(91).pdf
Availability of FX11LB-60S/6-SV(91)
QUANTITY
FX11LB-60S/6-SV(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11LB-60S/6-SV(91)
Internal Part NumberEIS-FX11LB-60S/6-SV(91)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX11
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesGround Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.065" (1.65mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11LB-60S/6-SV(91)
Related LinksFX11LB-60, FX11LB-60S/6-SV(91) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11LB-60S/6-SV(91) Details Description
Related parts for FX11LB-60S/6-SV(91)
CONN MMCX PLUG GANG 8POS PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
KIT DEV ZOOM STARTER FOR LH79524 datasheet.pdf
POT 10K OHM 2.25W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 46 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 920 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.3M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf