Hirose Electric Co Ltd FX11LB-68P-SV(22)
FX11LB-68P-SV(22) picture photo
Mfg. Part Number
FX11LB-68P-SV(22)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 68POS W/O POSTS SMD
Datasheet Download
FX11LB-68P-SV(22).pdf
Availability of FX11LB-68P-SV(22)
QUANTITY
FX11LB-68P-SV(22) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11LB-68P-SV(22)
Internal Part NumberEIS-FX11LB-68P-SV(22)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX11
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions68
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.064" (1.64mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11LB-68P-SV(22)
Related LinksFX11LB-6, FX11LB-68P-SV(22) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11LB-68P-SV(22) Details Description
Related parts for FX11LB-68P-SV(22)
RES SMD 8.06K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
DIODE MODULE 40V 400A 2TOWER datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC SMC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf