Hirose Electric Co Ltd FX11LB-68S-SV(22)
FX11LB-68S-SV(22) picture photo
Mfg. Part Number
FX11LB-68S-SV(22)
Brief Description
CONN RECEPT 68POS W/O POSTS SMD
Datasheet Download
FX11LB-68S-SV(22).pdf
Availability of FX11LB-68S-SV(22)
QUANTITY
FX11LB-68S-SV(22) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11LB-68S-SV(22)
Internal Part NumberEIS-FX11LB-68S-SV(22)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesFX11
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions68
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.065" (1.65mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11LB-68S-SV(22)
Related LinksFX11LB-6, FX11LB-68S-SV(22) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11LB-68S-SV(22) Details Description
Related parts for FX11LB-68S-SV(22)
IC OPAMP CURR SENSE 14KHZ SC70-6 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 9POS 5A datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 2.74M OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 160MA 3.8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf