Hirose Electric Co Ltd FX12B-24S-0.4SV(30)
FX12B-24S-0.4SV(30) picture photo
Mfg. Part Number
FX12B-24S-0.4SV(30)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 24POS 0.4MM SMD SHIELD
Datasheet Download
FX12B-24S-0.4SV(30).pdf
Availability of FX12B-24S-0.4SV(30)
QUANTITY
FX12B-24S-0.4SV(30) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX12B-24S-0.4SV(30)
Internal Part NumberEIS-FX12B-24S-0.4SV(30)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX12
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions24
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact Finish-
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights1.5mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX12B-24S-0.4SV(30)
Related LinksFX12B-24S, FX12B-24S-0.4SV(30) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX12B-24S-0.4SV(30) Details Description
Related parts for FX12B-24S-0.4SV(30)
RES SMD 187 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 90.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SYSTEM MON 12BIT 4CH 10-UMAX datasheet.pdf
THERM PAD 5595 210X300MM 1.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 6.4A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CABLE STR FEMALE-FEMAL 4POS 12' datasheet.pdf
IC HYBRID CTRLR PWM DUAL 48QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf