Hirose Electric Co Ltd FX12B-60S-0.4SV(30)
FX12B-60S-0.4SV(30) picture photo
Mfg. Part Number
FX12B-60S-0.4SV(30)
Brief Description
CONN RCPT 60POS 0.4MM SMD SHIELD
Datasheet Download
FX12B-60S-0.4SV(30).pdf
Availability of FX12B-60S-0.4SV(30)
QUANTITY
FX12B-60S-0.4SV(30) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX12B-60S-0.4SV(30)
Internal Part NumberEIS-FX12B-60S-0.4SV(30)
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions60
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights1.5mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX12B-60S-0.4SV(30)
Related LinksFX12B-60S, FX12B-60S-0.4SV(30) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX12B-60S-0.4SV(30) Details Description
Related parts for FX12B-60S-0.4SV(30)
WASHER SHOULDER #4 NYLON datasheet.pdf
VARISTOR 610V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
Connector Header 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2924 datasheet.pdf
HPC GUIDE PIN SS-.43" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 5POS datasheet.pdf