Hirose Electric Co Ltd FX15SC-41S-0.5SV
FX15SC-41S-0.5SV picture photo
Mfg. Part Number
FX15SC-41S-0.5SV
Manufacturer
Product Category
Pluggable Connectors
Brief Description
Connector Receptacle 41 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
FX15SC-41S-0.5SV.pdf
Availability of FX15SC-41S-0.5SV
QUANTITY
FX15SC-41S-0.5SV Order Process
Ship out your order
Specifications of FX15SC-41S-0.5SV
Internal Part NumberEIS-FX15SC-41S-0.5SV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyPluggable Connectors
SeriesFX15
PackagingTape & Reel (TR)
Connector StyleReceptacle
Connector TypeMulti-Purpose
Number of Positions41
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
FeaturesShielded
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX15SC-41S-0.5SV
Related LinksFX15SC-4, FX15SC-41S-0.5SV Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX15SC-41S-0.5SV Details Description
Related parts for FX15SC-41S-0.5SV
OPTOISO 5KV 2CH TRANSISTOR 8SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE CHASSIS MNT datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
60843A123 FRONT COVER datasheet.pdf
CABLE 20COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RTD L=50CM 1M datasheet.pdf
RES 2 OHM 10W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS PNL MNT SKT datasheet.pdf