Hirose Electric Co Ltd FX15SC-51S-0.5SH
FX15SC-51S-0.5SH picture photo
Mfg. Part Number
FX15SC-51S-0.5SH
Manufacturer
Product Category
Pluggable Connectors
Brief Description
Connector Receptacle 51 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle
Datasheet Download
FX15SC-51S-0.5SH.pdf
Availability of FX15SC-51S-0.5SH
QUANTITY
FX15SC-51S-0.5SH Order Process
Ship out your order
Specifications of FX15SC-51S-0.5SH
Internal Part NumberEIS-FX15SC-51S-0.5SH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyPluggable Connectors
SeriesFX15
PackagingTape & Reel (TR)
Connector StyleReceptacle
Connector TypeMulti-Purpose
Number of Positions51
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
FeaturesShielded
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX15SC-51S-0.5SH
Related LinksFX15SC-5, FX15SC-51S-0.5SH Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX15SC-51S-0.5SH Details Description
Related parts for FX15SC-51S-0.5SH
FAN IMP MTRZD 133X59.5MM 48VDC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 11POS datasheet.pdf
TRANSFORMER TUBE GUITAR AMP datasheet.pdf
IC SW SMART LOW SIDE TO252-3-11 datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.059" (1.50mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
2442-54 WIRE STOP AND STRIPPER datasheet.pdf
SNSW 10A PCB PLAN 79253328 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
FLEX CAMERA INTERFACE SOLUTION datasheet.pdf
NGR MONITOR 48VDC CE/C-T datasheet.pdf