Hirose Electric Co Ltd FX16-31P-0.5SDL
FX16-31P-0.5SDL picture photo
Mfg. Part Number
FX16-31P-0.5SDL
Manufacturer
Product Category
Pluggable Connectors
Brief Description
CONN PLUG 0.5MM 31POS R/A
Datasheet Download
FX16-31P-0.5SDL.pdf
Availability of FX16-31P-0.5SDL
QUANTITY
FX16-31P-0.5SDL Order Process
Ship out your order
Specifications of FX16-31P-0.5SDL
Internal Part NumberEIS-FX16-31P-0.5SDL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Connectors, Interconnects
FamilyPluggable Connectors
SeriesFX16
PackagingTray
Connector StylePlug
Connector TypeMulti-Purpose
Number of Positions31
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder
FeaturesLocking Ramp
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX16-31P-0.5SDL
Related LinksFX16-31, FX16-31P-0.5SDL Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX16-31P-0.5SDL Details Description
Related parts for FX16-31P-0.5SDL
RES 125 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6PS .100 DL R/A GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
LED CBI 2.5X7 RED STANDOFF .550" datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
RF DATA CONTROL RX datasheet.pdf
Ultracompact Precision10 V/5 V/2.5 V/3.0 V Voltage References IC datasheet.pdf