Hirose Electric Co Ltd FX16-31S-0.5SV(30)
FX16-31S-0.5SV(30) picture photo
Mfg. Part Number
FX16-31S-0.5SV(30)
Manufacturer
Product Category
Pluggable Connectors
Brief Description
Connector Receptacle 31 Position 0.020" (0.50mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
FX16-31S-0.5SV(30).pdf
Availability of FX16-31S-0.5SV(30)
QUANTITY
FX16-31S-0.5SV(30) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX16-31S-0.5SV(30)
Internal Part NumberEIS-FX16-31S-0.5SV(30)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyPluggable Connectors
SeriesFX16
PackagingTape & Reel (TR)
Connector StyleReceptacle
Connector TypeMulti-Purpose
Number of Positions31
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX16-31S-0.5SV(30)
Related LinksFX16-31S-, FX16-31S-0.5SV(30) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX16-31S-0.5SV(30) Details Description
Related parts for FX16-31S-0.5SV(30)
CAP TANT 15UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS .100" DUAL HORZ datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P CH 60V 10A DPAK datasheet.pdf