Hirose Electric Co Ltd FX16M2-41S-0.5SV(30)
FX16M2-41S-0.5SV(30) picture photo
Mfg. Part Number
FX16M2-41S-0.5SV(30)
Manufacturer
Product Category
Pluggable Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 41POS 0.5MM
Datasheet Download
FX16M2-41S-0.5SV(30).pdf
Availability of FX16M2-41S-0.5SV(30)
QUANTITY
FX16M2-41S-0.5SV(30) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX16M2-41S-0.5SV(30)
Internal Part NumberEIS-FX16M2-41S-0.5SV(30)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyPluggable Connectors
SeriesFX16
PackagingTape & Reel (TR)
Connector StyleReceptacle
Connector TypeMulti-Purpose
Number of Positions41
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX16M2-41S-0.5SV(30)
Related LinksFX16M2-41S, FX16M2-41S-0.5SV(30) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX16M2-41S-0.5SV(30) Details Description
Related parts for FX16M2-41S-0.5SV(30)
HEADER OPEN .018"DIA .600 42POS datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X2 14TSSOP datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 250V datasheet.pdf
POWER SUPPLY SWITCHING 5V 6W datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS WALL MNT SKT datasheet.pdf