Hirose Electric Co Ltd FX16M2-51P-HC
FX16M2-51P-HC picture photo
Mfg. Part Number
FX16M2-51P-HC
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC PLUG 51POS 0.50MM
Datasheet Download
FX16M2-51P-HC.pdf
Availability of FX16M2-51P-HC
QUANTITY
FX16M2-51P-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of FX16M2-51P-HC
Internal Part NumberEIS-FX16M2-51P-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFX16
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Connector/Contact TypePlug
Number of Positions51
Pitch0.020" (0.50mm)
Termination-
FFC, FCB Thickness-
Height Above Board-
Locking Feature-
Cable End Type-
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact Finish-
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Actuator Material-
FeaturesEMI Shielded
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX16M2-51P-HC
Related LinksFX16M2, FX16M2-51P-HC Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX16M2-51P-HC Details Description
Related parts for FX16M2-51P-HC
CONN PHONE TWIN 1/4" 2-COND datasheet.pdf
OSC VCXO 1.29601GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
FUSE CLASS J T/D 80A 600V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
BUZZER 48-120VAC 75-85DB PNL MNT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 16 M20 BLACK datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf