Hirose Electric Co Ltd FX18-100P-0.8SV10
FX18-100P-0.8SV10 picture photo
Mfg. Part Number
FX18-100P-0.8SV10
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 100POS 0.8MM
Datasheet Download
FX18-100P-0.8SV10.pdf
Availability of FX18-100P-0.8SV10
QUANTITY
FX18-100P-0.8SV10 Order Process
Ship out your order
Specifications of FX18-100P-0.8SV10
Internal Part NumberEIS-FX18-100P-0.8SV10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX18
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights25mm, 30mm
Height Above Board0.734" (18.65mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX18-100P-0.8SV10
Related LinksFX18-100, FX18-100P-0.8SV10 Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX18-100P-0.8SV10 Details Description
Related parts for FX18-100P-0.8SV10
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TEST LEAD 20AWG 3000V RED 1000' datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 140POS datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CAP FILM 180 NF 20% 160VDC datasheet.pdf