Hirose Electric Co Ltd FX18-100S-0.8SH
FX18-100S-0.8SH picture photo
Mfg. Part Number
FX18-100S-0.8SH
Brief Description
CONN RCPT 100POS 0.8MM SMD R/A
Datasheet Download
FX18-100S-0.8SH.pdf
Availability of FX18-100S-0.8SH
QUANTITY
FX18-100S-0.8SH Order Process
Ship out your order
Specifications of FX18-100S-0.8SH
Internal Part NumberEIS-FX18-100S-0.8SH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Speed Connectors
Featured ProductFX18 Series
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions100
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.374" (9.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX18-100S-0.8SH
Related LinksFX18-10, FX18-100S-0.8SH Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX18-100S-0.8SH Details Description
Related parts for FX18-100S-0.8SH
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 100mA Backlight, Signage 32-TQFN (5x5) datasheet.pdf
Crystal 114.2850MHz 20ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf