Hirose Electric Co Ltd FX20-80P-0.5SV20(10)
FX20-80P-0.5SV20(10) picture photo
Mfg. Part Number
FX20-80P-0.5SV20(10)
Brief Description
CONN HDR 80POS 0.5MM SMD
Datasheet Download
FX20-80P-0.5SV20(10).pdf
Availability of FX20-80P-0.5SV20(10)
QUANTITY
FX20-80P-0.5SV20(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX20-80P-0.5SV20(10)
Internal Part NumberEIS-FX20-80P-0.5SV20(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileConnectors for Smart Metering - Hirose
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX20
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact Finish-
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights20mm, 30mm
Height Above Board0.717" (18.21mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX20-80P-0.5SV20(10)
Related LinksFX20-80P-0, FX20-80P-0.5SV20(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX20-80P-0.5SV20(10) Details Description
Related parts for FX20-80P-0.5SV20(10)
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC XA MCU 16BIT FLASH 64K 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 2A IPAK datasheet.pdf
SPADE AVIKRIMP TAPED datasheet.pdf
RES 1.15 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 51 TYPE A 17POS datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE D 26POS datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 239MA 1.2 OHM datasheet.pdf
1000UF 25V 18X30MM 85C 15000H datasheet.pdf