Fox Electronics FX252BS-16.000
FX252BS-16.000 picture photo
Mfg. Part Number
FX252BS-16.000
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 50ppm 20pF 200 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
FX252BS-16.000.pdf
Availability of FX252BS-16.000
QUANTITY
FX252BS-16.000 Order Process
Ship out your order
Specifications of FX252BS-16.000
Internal Part NumberEIS-FX252BS-16.000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCertificate of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesFX252B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.024" (0.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX252BS-16.000
Related LinksFX252BS, FX252BS-16.000 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FX252BS-16.000 Details Description
Related parts for FX252BS-16.000
CONN EDGECARD 12POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 121XBGA datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 28VOUT 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 8A 125V datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 12POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf