Fox Electronics FX252BS-20.000
FX252BS-20.000 picture photo
Mfg. Part Number
FX252BS-20.000
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 20.0000MHz 50ppm 20pF 200 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
FX252BS-20.000.pdf
Availability of FX252BS-20.000
QUANTITY
FX252BS-20.000 Order Process
Ship out your order
Specifications of FX252BS-20.000
Internal Part NumberEIS-FX252BS-20.000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCertificate of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesFX252B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency20MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.024" (0.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX252BS-20.000
Related LinksFX252BS, FX252BS-20.000 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FX252BS-20.000 Details Description
Related parts for FX252BS-20.000
IC CLK BUFFER 1:8 80MHZ 28PLCC datasheet.pdf
SENSOR 15PSIA 1/4NPT 5V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20-SSOP datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X6S 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf