Fox Electronics FX252BS-24.000
FX252BS-24.000 picture photo
Mfg. Part Number
FX252BS-24.000
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 24.0000MHz 50ppm 20pF 200 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
FX252BS-24.000.pdf
Availability of FX252BS-24.000
QUANTITY
FX252BS-24.000 Order Process
Ship out your order
Specifications of FX252BS-24.000
Internal Part NumberEIS-FX252BS-24.000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCertificate of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesFX252B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency24MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.024" (0.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX252BS-24.000
Related LinksFX252BS, FX252BS-24.000 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FX252BS-24.000 Details Description
Related parts for FX252BS-24.000
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK CARDEDGE 12POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
Connector Receptacle, Elevated Socket 11 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf