Hirose Electric Co Ltd FX30A-3S-3.81DS
FX30A-3S-3.81DS picture photo
Mfg. Part Number
FX30A-3S-3.81DS
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN RCPT 3POS PCB
Datasheet Download
FX30A-3S-3.81DS.pdf
Availability of FX30A-3S-3.81DS
QUANTITY
FX30A-3S-3.81DS Order Process
Ship out your order
Specifications of FX30A-3S-3.81DS
Internal Part NumberEIS-FX30A-3S-3.81DS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesFunctionMax™ FX30A
PackagingTray
Connector TypeSocket
Number of Positions3
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.150" (3.81mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Height Stacking (Mating)-
Height Above Board0.433" (11.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
FeaturesBoard Guide, Board Lock
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX30A-3S-3.81DS
Related LinksFX30A-3, FX30A-3S-3.81DS Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX30A-3S-3.81DS Details Description
Related parts for FX30A-3S-3.81DS
SWITCH PUSHWHL BCD GREY FRNT MNT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
SPACER CIRCULAR GEN PURP 0.130" datasheet.pdf
MDP-I 16-A datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
Crystal 20.4800MHz 30ppm 10pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf