Hirose Electric Co Ltd FX4A2-20S-1.27SV(99)
FX4A2-20S-1.27SV(99) picture photo
Mfg. Part Number
FX4A2-20S-1.27SV(99)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 20POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4A2-20S-1.27SV(99).pdf
Availability of FX4A2-20S-1.27SV(99)
QUANTITY
FX4A2-20S-1.27SV(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4A2-20S-1.27SV(99)
Internal Part NumberEIS-FX4A2-20S-1.27SV(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX4
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4A2-20S-1.27SV(99)
Related LinksFX4A2-20S-, FX4A2-20S-1.27SV(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4A2-20S-1.27SV(99) Details Description
Related parts for FX4A2-20S-1.27SV(99)
CAP CER 100PF 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 61POS datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 2.2A 52 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS TIN datasheet.pdf
BASIC SWITCH V BASICS V15 datasheet.pdf
I.S. PRESSURE MODULE 0-15 PSIA datasheet.pdf
RES SMD 2.43 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf