Hirose Electric Co Ltd FX4B1-40S-1.27SV(71)
FX4B1-40S-1.27SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4B1-40S-1.27SV(71)
Brief Description
CONN RECEPT 40POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4B1-40S-1.27SV(71).pdf
Availability of FX4B1-40S-1.27SV(71)
QUANTITY
FX4B1-40S-1.27SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4B1-40S-1.27SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX4B1-40S-1.27SV(71)
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions40
Pitch0.050" (1.27mm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.197" (5.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4B1-40S-1.27SV(71)
Related LinksFX4B1-40S-, FX4B1-40S-1.27SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4B1-40S-1.27SV(71) Details Description
Related parts for FX4B1-40S-1.27SV(71)
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8EPSOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 540KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 4.7V 65MA SNT6A datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM W/CHOKE MED 8A datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
TWT COIL NIE PSA datasheet.pdf
IPD M12 NONSHLD 3W SPST PLUG datasheet.pdf
4,7UF 100V 8,2X11MM 105C 2000H datasheet.pdf