Hirose Electric Co Ltd FX4B2-20S-1.27SV(71)
FX4B2-20S-1.27SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4B2-20S-1.27SV(71)
Brief Description
CONN RECEPT 20POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4B2-20S-1.27SV(71).pdf
Availability of FX4B2-20S-1.27SV(71)
QUANTITY
FX4B2-20S-1.27SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4B2-20S-1.27SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX4B2-20S-1.27SV(71)
SeriesFX4
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4B2-20S-1.27SV(71)
Related LinksFX4B2-20S-, FX4B2-20S-1.27SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4B2-20S-1.27SV(71) Details Description
Related parts for FX4B2-20S-1.27SV(71)
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D2PAK datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 470 OHM 0606 datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 HI-SP 3.3 20-SSOP datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 20POS 5A datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN FRAME AND INSERT 9+GND datasheet.pdf
CAP MICA 2700PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1A 370 MOHM TH datasheet.pdf
E3T-CD11 W/ 5M CABLE datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf