Hirose Electric Co Ltd FX4B3-20P-1.27SV(93)
FX4B3-20P-1.27SV(93) picture photo
Mfg. Part Number
FX4B3-20P-1.27SV(93)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 20POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4B3-20P-1.27SV(93).pdf
Availability of FX4B3-20P-1.27SV(93)
QUANTITY
FX4B3-20P-1.27SV(93) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4B3-20P-1.27SV(93)
Internal Part NumberEIS-FX4B3-20P-1.27SV(93)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX4
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions20
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4B3-20P-1.27SV(93)
Related LinksFX4B3-20P-, FX4B3-20P-1.27SV(93) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4B3-20P-1.27SV(93) Details Description
Related parts for FX4B3-20P-1.27SV(93)
IDC CABLE-AKR10G/ AE10G / X datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR 150PS .8MM DL R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DIVIDER BY4 ECL CLK IN 8-DFN datasheet.pdf
CAP CER 43PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 178 OHM 1% 20W datasheet.pdf
G310S LED BACKLIGHT W DRVR BOARD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 0.9V 4-USP datasheet.pdf