Hirose Electric Co Ltd FX4BH-20S-1.27SV(71)
FX4BH-20S-1.27SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4BH-20S-1.27SV(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 20POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4BH-20S-1.27SV(71).pdf
Availability of FX4BH-20S-1.27SV(71)
QUANTITY
FX4BH-20S-1.27SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4BH-20S-1.27SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX4BH-20S-1.27SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX4
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.177" (4.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4BH-20S-1.27SV(71)
Related LinksFX4BH-20S-, FX4BH-20S-1.27SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4BH-20S-1.27SV(71) Details Description
Related parts for FX4BH-20S-1.27SV(71)
RES SMD 30.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER SMD TIN 12POS datasheet.pdf
RES 560K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10SKT SLD CUP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CR BKR THRMMAG 63A 500VAC/110VDC datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf